Izbor police za knjige određen je brojem i tipom knjiga isto koliko i stilom ili cenom. Predstavljamo vam sedam najčešćih tipova polica za knjige, uz savete u kojim situacijama je koji tip najbolji izbor.
Ništa ne govori više o ukućanima od knjiga na policama, i zato je velika šteta ako knjige nisu adekvatno složene i izložene. Knjige nikada ne treba kupovati kao dekoraciju, ali knjige koje su vama drage i o kojima jedva čekate da pričate sa gostima su najlepša dekoracija koju može imati jedan stan. Međutim, što više čitamo, to manje pažnje poklanjamo čuvanju knjiga, i često se zaboravlja najlogičnije rešenje, a to je jednostavna nabavka police za knjige.
Šta čitate?
Izbor police za knjige veoma je vezan za čitalačke navike. Razmotrimo tri različita slučaja.
- Čitaoci romana često kupuju knjige u mekom povezu, nekada jer su jeftinije, a nekada jer je to jedina opcija, a pritom ih čitaju i više od jednom i zatim pozajmljuju, tako da dolazimo do situacije da mnoge omiljene knjige izledaju prilično neugledno. U ovom slučaju najbolje su jednostavne police, postavljene ispred nekog upečatljivog zida, jer one najbolje "trpe" raznorodne knjige.
- Dizajneri i fotografi često kupuju ilustrovane kolekcije radova, u tvrdom povezu, male debljine i u velikom formatu. Takve knjige delovaće odlično u samostojećim geometrijskim policama, koje su same po sebi tip dekoracije, deluju vrlo moderno i često su prilagođene upravo velikim formatima.
- Kupci stručne listerature često poseduju veliki broj debljih knjiga srednjeg formata, sa jasno vidljivom riknom i često slične visine. Takve knjige najbolje će izgledati u drvenim policama čija je visina prilagođena tim knjigama, idealno sa vertikalnim stubovima, kako bi knjige bile tematski podeljene.
Stoga, vrsta knjiga koje posedujete u domu direktno određuje tip polica koje će vam najviše odgovarati, a isto važi i za količinu knjiga. Ako je u pitanju manje od 50 knjiga, savršeno će dovoljne biti police u okviru nekog većeg komada nameštaja ili zidna polica. Ako je u pitanju stotinak knjiga, tada će jedna visoka samostojeća polica biti dovoljna, a ako ste pravi kolekcionar knjiga, tada već morate razmisliti o nekoj vrsti biblioteke koja će zauzimati ceo jedan zid.
U nastavku bloga razmotićemo nekoliko osnovnih tipova polica za knjige. Nećemo uzeti u obzir police koje su deo nekog drugog komada nameštaja, iako je to često odličan izbor, bilo da je reč o starom regalu ili novoj TV polici. Takođe ćemo zaobići vitirne, odnosno zastakljene police, koje se preporučuju za čuvanje starih knjiga i knjiga veće vrednosti. Nećemo uzeti u obzir ni biblioteke po meri, jer u našim blogovima se bavimo poređenjem gotovog nameštaja koji je moguće kupiti u prodavnicama. Nakon osvrta na sedam najčešćih tipova polica za knjige, na kraju teksta ćemo se dotaći i nekih ređih ali zanimljivih opcija, kao što su modularne police ili metal-staklo police.
Klasične samostojeće police za knjige
Kada kažemo "klasične", ne mislimo na stilski nameštaj ili puno drvo, već na sve police koje imaju dobar kapacitet, dobru visinu pojedinačnih polica, dubinu od 30cm ili više, koje mogu bezbedno samostalno da stoje, bez ankerisanja. Ove police mogu i ne moraju posedovati zadnju stranu, a takođe mogu i ne moraju posedovati donji zatvoreni donji deo sa vratancima ili fiokama. Kada su police od drveta, zadnja strana je prednost, jer kompletna polica tada deluje elegantnije.
Generalno pravilo je da se police bez zadnje strane postavljaju na neke specifične zidove, npr. tamo gde su ukrasne ciglice ili na neki drugi način dekorisani zid, a police sa zadnjom stranom deluju bolje na običnim zidovima. Kada je zatvoreni donji deo u pitanju, to je uvek prednost, jer omogućava da iza zatvorenih vrata čuvate knjige koje su vam drage ali nisu u dovoljno dobrom stanju za izlaganje, zatim stare knjige koje želite da zaštitite, ili bilo šta drugo što vam je praktično da stoji pored knjiga ali nije za izlaganje ili ne želite da slučajno padne sa police i bude izgubljeno.
Police male dubine koje se ankeruju
Mnogi zidovi u stanu nisu pogodni za bilo kakav komad nameštaja sa većom dubinom, jer je potreban prostor za kretanje, i takav prostor se najčešće koristi za komode male dubine, za police, ili se jednostavno takav zid ostavlja prazan, eventualno sa ponekom slikom. Plitke police idealne su za ove zidove, pri čemu pod plitkim policama smatramo modele sa dubinom od 20cm. Ta dubina nije dovoljna za knjige većeg formata, kao što su ilustrovane i dečije knjige, ali je dovoljna za najveći broj knjiga, budući da tipičan roman mekog poveza ima dubinu od oko 14cm, a knjiga tvrdog poveza oko 16cm.
U specifikacijama polica male dubine najčešće piše da mogu samostalno da stoje, ali i da se mogu ankerovati za zid, dok se u praksi one moraju ankerovati za zid, jer ako nisu ankerovane mogu pasti i prilikom najblažeg povlačenja. To nema veze sa kvaliteton police, već jednostavno sa visinom i dubinom, pri čemu je ankerovanje vrlo lako i zahteva ne više od 15 minuta posla. Neke od dobrih pozicija za police male dubine su zidovi između dvoja vrata, zidovi pored vrata ili između prozora i vrata, dakle tamo gde ne želite da previše smanjite prohodnost i nivo osvetljenja postavljanjem većeg komada nameštaja.
Geometrijske police za knjige
Za većinu polica za knjige zajedničko je to što sadrže određeni broj redova, tj. polica koje su iste širine i paralelne su, dok je kompletna polica pravilnog pravougaonog oblika. Geomatrijske police su one kod kojih to ne važi, odnosno police nepravilnog oblika. Oblik može biti samo blago nepravilan, u smislu da su neki redovi pomereni u stranu, a može bit potpuno netipičan, čak toliko da je teško reći da je reč o polici za knjige ako na polici nema knjiga. Stepenaste police, kod kojih su viši redovi uži sa jedne strane, obično se ne klasifikuju kao geometrijske, već kao poseban tip polica, budući da je njihov dizajn i dalje relativno klasičan i pravilan.
Kada je reč o vrlo nepravilnim policama, na koje realno ne može stati mnogo knjiga, geometrijske police mogu biti ukrasni komad nameštaja, a na njima mogu stajati i časopisi ili druge publikacije. Ovakve police su veoma dobre i za poslovne prostore, kao i za bilo koji moderan enterijer. One ponekad imaju vrlo visoke redove, što znači da nisu projektovane samo za knjige, već i za raznovrsne dekorativne predmete, mada kada su police pod uglom tada nema govora o postavljanju predmeta, već samo časopisa i knjiga.
Zidne police za knjige
Koliko zidne police za knjige mogu da zamene podne police ili podne police ankerovane za zid umnogome zavisi od kvaliteta samih zidova, odnosno mogućnosti zidova da nose velike težine. Zidovi od pune cigle mogu da ponesu veoma opterećene police, pri čemu uvek preporučujemo police sa vidnim držačima, jer su daleko izdržljivije od polica sa skrivenim držačima. Jedan metar knjiga u tvrdom povezu težak je skoro 20kg, i to je činjenica koju morate uzeti u obzir ako planirate da postavite zidne police za knjige.
Ključna prednost zidnih polica leži u tome što oslobađaju prostor na podu, a ne zauzimaju toliko mesta na zidu kao recimo tipični viseći elementi. Police na zidu trebalo bi koristiti za očuvane knjige, jer zidne police privlače pažnju, a mogu se koristiti i u kombinaciji sa drugim policama za knjige, kako bi se na njima čuvale knjige ili artikli slični knjigama, koji su različiti od drugih knjiga na policama, na primer kuvari u kuhinji ili foto albumi. Zidne police bez stranica se ne preporučuju za knjige, jer će knjige padati sa takvih polica, odnosno moraju posedovati barem jednu bočnu stranu. Ako police ostavljaju dovoljno mesta za visoke predmete između dva nivoa, to nisu idealne police za knjige, već su to pre police za ukrase, budući da je najbolje kada je jedan nivo polica za knjige ima visinu oko 50% veću od same knjige.
Niske police za knjige
Kada zamišljamo police za knjige, obično će to biti visoke samostojeće police ili zidne police, međutim niske police za knjige, koje stoje na podu i visoke su obično do 1m, mogu biti veoma praktične u mnogim situacijama. Suprotno od situacije kada želite da ostavite slobodan prostor na podu, a iskoristite prostor na zidovima i kada su rešenje zidne police, postoje i situacije kada vam može biti potrebno obrnuto, da iskoristite prostor na podu i sačuvate prostor na zidu. Najčešći slučaj je prostor ispod prozora, koji može biti idealan za police, posebno jer gornja površina police može biti klupica za sedenje pored prozora.
Drugi primer su police u dečijoj sobi, kada želimo da omogućimo da dete samo uzima knjige, ali bez ikakve šanse da sruši knjige sa police na sebe. Niske police za knjige su dobro rešenje i kada namerno ostavljate zid bez nameštaja, recimo kada želite da istaknete sliku, i u tom slučaju niska polica sa knjigama uglavnom će se odlično uklopiti uz taj zid. Jedan nedostatak niskih polica je to što će se skupljati još više prašine nego više polica, ali barem je prašinu tada moguće usisati kada usisavate pod. Niske police mogu biti posebno korisne u radnom prostoru, jer je tada moguće dohvatiti potrebnu knjigu ili publikaciju direktno iz stolice, bez ustajanja. Niske police za knjige su praktične i zato jer se mogu lako premestiti, ali naravno tek nakon što izvadite knjige.
Ugaone police za knjige
Prosečna soba ima najmanje jedan slobodan ugao, što znači da nema komada nameštaja ili vrata pored ugla, i tada je interesantno pitanje kako popuniti taj prostor. Neka od tipičnih rešenja su mali fiokar, podna lampa, fotelja ili veća biljka, ali jednako dobra opcija su i ugaone police za knjige. Ne postoje jedne tipične ugaone police za knjige, jer one mogu biti veoma različitog dizajna, ali ono što im je zajedničko je to da su knjige vidljive i mogu se uzeti sa obe spoljne strane. Ugaone police najčešće nemaju posebno veliki kapacitet, ali nemaju ni zanemarljiv kapacitet. Ugaone police su veoma praktične kada se postavljaju pored radnog stola, jer se knjige takođe mogu dohvatiti bez ustajanja sa stolice.
Ugaone police srodne su stub policama, jer su takođe najčešće visoke i uske. Stepenaste police, koje smo već spominjali kao specifičan tip, takođe se mogu koristiti u uglovima, jer su jednako interesantne iz oba ugla, iako se knjige mogu videti samo sa jedne strane. Ugaone police mogu biti i zidne, ili mogu biti deo ugaonog elementa. Generalna preporuka je da ugaone police za knjige koristite ako nemate knjige na drugim lokacijama u sobi, jer će se ugaone polica po dizajnu nužno razlikovati od polica bilo kog drugog tipa.
Stub police za knjige
Finalni tip polica koji ćemo razmotriti su stub police, koje se mogu koristiti u uglovima, ali, za razliku od većine ugaonih polica, one mogu da nađu svoje mesto i pored nekog drugog komada nameštaja, u bilo kom delu sobe. Ovaj tip polica maksimizuje korisnu površinu za knjige u odnosu na površinu poda koja je zauzeta, a police su obično visoke, sa pet ili više nivoa. Po strukturi one omnogome podsećaju na klasične samostojeće police, odnosno na jedan segment takve police. Kada su u pitanju jednostavne stub police, što je stub polica neutralnijeg izgleda, to će se lakše uklopiti uz druge komade nameštaja, a kada se popuni knjigama, upravo će knjige biti vidljive, ne toliko polica, zbog čega i jesu zgodne za uklapanje sa drugim nameštajem.
Sa druge strane, neke stub police poseduju pregrade i dekoracije, i to su modeli koji se obično postavljaju u uglove sobe, ne uz drugi nameštaj, ili barem ne uz drugi visok nameštaj. Stub police za knjige su posebno zgodne ako imate po desetak knjiga nekoliko različitih tipova, i tada stručne knjige mogu biti na jednoj polici, hobi knjige na drugoj, romani na trećoj, itd. Zavisno od vrste police, ovaj tip može biti potpuno samostojeći ili samostojeći sa preporučenim ankerovanjem.
Pomenimo ukratko i još nekoliko tipova polica koje se takođe mogu videti u prodavnicama, ali nisu tako česte. Strepenaste police smo već pominjali, kao interesantnu vrstu standardnih polica, koja posebno dobro izgleda u uglovima soba. Modularne police sastoje se najčešće od kockastih modula, i ove police su generalno dobre za razne kabaste predmete koji su dovoljno dopadljivi da budu vidni, kao društvene igre ili trofeji, ali nisu efikasne za čuvanje knjiga, jer je njihova visina obično dva puta više od visine knjige.
Police od metala i drveta su jedna od skupljih varijanti samostojećih klasičnih polica, fantastične za prostor minimalističkog ili industrijskog dizajna, a isto važi i za metal-staklo police, mada staklo nije idealan materijal za knjige, jer će se knjige klizati. Staklo je daleko bolje za izlaganje dragih sitnica, tako da ovaj tip polica preporučujemo ako ćete na njima kombinovati knjige i sitnice.
To je upravo pitanje kojim želimo da završimo ovaj tekst, dakle koliko su police za knjige mesto samo za knjige, a koliko za razne dekorativne predmete. Na vrlo jednostavnim policama za knjige najbolje je držati uglavnom knjige, jer dragi dekorativni predmeti zaslužuju bolje mesto od sklopivih polica od iverice. Sa druge strane, na ekstravagantnim geometrijskim policama možete postaviti samo dekoraciju i nijednu knjigu. Sitne dekoracije su često dobre na policama za knjige ispred samih knjiga, ako je dubina police dovoljna.
Često je dobra ideja kombinovati knjige i dekoracije, posebno na policama nepravilnog oblika, tako da knjige budu na nekim nivoima, a dekoracije na drugim. Ono što je svakako greška jeste kupovina interesantne dekorativne police na koju ćete postaviti dekoracije koje nemaju nikakav značaj ili knjige koje vam realno ne znače mnogo. Kao ljubitelji pisane reči možda smo malo pristrasni, ali duboko verujemo da nema bolje dekoracije od samih knjiga, ali isključivo knjiga koje ste pročitali i koje vam nešto znače.