Tapete za dečiju sobu mogu biti foto tapete, vinilne, papirne, samolepljive ili nekog drugog tipa, a izbor zavisi od vaše veštine apliciranja tapeta, želja deteta i nameštaja u sobi.
Prave tapete za dečijju sobu mogu da transformišu prostoriju u magično mesto. Uz stotine dezena na tržištu i sve lakše lepljenje, skoro da je nemoguće pogrešiti kada kupujete tapete. Potrebno je samo da se pridržavate nekolice jednostavnih saveta, koje ćemo izložiti u ovom blogu.
Iskustvo iz prodaje pokazuje da se roditelji i odlučuju za tapete za dečije sobe prilikom tri tipa radova:
- Prilikom prvog uređivanja sobe, često i pre rođenja deteta, odnosno prilikom prvog opremanja sobe malog deteta, uz pažljivo planiranje i razmatranje opcija. Nešto slično dešava se i prilikom potpunog renoviranja dečije sobe, najčešće kada dete ima 10-12 godina.
- Prilikom osvežavanje zidova dečije sobe, bilo da roditelji odluče da umesto krečenja koriste tapete, ili menjaju jedne tapete drugim.
- Prilikom manjih intervencija u sobi, kako bi se dodao element koji se detetu dopada ili koji će u ulepšati sobu.
Kao što vidimo iz ova tri slučaja, tapete se kupuju zajedno sa kupovinom nameštaja, kada se osvežavaju svi zidovi ili kada se osvežava samo jedan zid ili deo zida. Iz toga proizilaze i razlike u načinu na koji treba birati tapete, jer ako birate istovremeno tapete i nameštaj možete postići vrlo zavidan estetski efekat, a ako birate tapete tako da se uklope u postojeći nameštaj, morate biti daleko obazriviji prilikom izbora boja i dezena. Isto važi i kada se kupuju i tapete koje će krasiti samo jedan zidi ili deo zida, jer tada osim o uklapanju u boje i dezena treba razmisliti i o prostornom uklapanju. Pre nego što pređemo na razmatranje različitih tipova tapeta, želeli smo da skrenemo pažnju na ovu razliku u pristupu, jer neke tapete su pogodnije za prvi, neke za drugi, a neke za treći slučaj.
Vrste tapeta
Budući da su prodavnice uglavnom specijalizovane za 2-3 vrste tapeta, često se čini da nema velikih razlika između tipova, međutim istina je da postoji veliki broj potpuno drugačijih tipova tapeta. Tapete za dečiji sobe ne proizvode se u svim tipova, ali proizvode se u većini njih, tako da ćemo sada ukratko opisati i uporediti sve ključne tipove tapeta.
- Klasične papirne tapete. I dalje najčešća vrsta tapeta, sa velikim brojem podvrsta, u zavisnosti od debljine papira, reljefa i broja slojeva (jedan ili dva). Papirne tapete nisu skupe, zahtevaju malo veštine za postavljanje, ali ne mogu sakriti nepravilnosti u zidu i uglavnom se ne mogu prati. Prodaju se u ogromnom broju dezena, tako da je najveća šansa da će tapete koje vam se svide na nekom sajtu ili u katalogu biti upravo papirne. Koriste se za postavljanje u kompletnoj sobi, ne kao ukrasni detalj, i koriste se manji broj godina, dok se ne isprljaju. Taj kraći vek može biti problem u dnevnoj sobi, ali u dečijoj nije, pošto se dečije sobe svakako ponovno uređuju na svakih nekoliko godina.
- Vinilne (PVC) tapete. Veoma popularan izbor u novije vreme, ove tapete poseduju jarke boje i mogu se koristiti za dekoraciju dela zida, jednog zida ili kompletne sobe. Mogu se prati mokrim sunđerom i znatno su otpornije na vatru od papirnih tapeta. Kada je način korišćenja u pitanju, mogu biti klasične (nanošenje lepka na tapetu), tapete kod kojih se lepak nanosi na zid, pa čak i samolepljive. Zbog cene i često jarkih boja preporučuju se prvenstveno za jedan zid ili za detalje.
- Flis tapete. Zajedno sa papirnim i vinilnim tapetama, flis tapete su jedan od tri najpopularnije vrste tapeta. Sastoje se od vlakana koje predstavljaju kombinaciju prirodnih i veštačkih materijala, što donosi veoma finu teksturu. Flis tapete lepe se tako što se lepak nanese na zid, ne na tapetu, što je većini korisnika daleko lakše. Otporne su na oštećenja i mogu se prati, a pritom su paropropusne. Čak se mogu pažljivo i ukloniti sa zida i postaviti na neko drugo mesto. Mogu se koristiti i za celu sobu ili samo za jedaa deo, a njihov jedini nedostatak je nešto viša cena. Iako postoje dečiji modeli, flis tapete se svojim dizajnom bolje uklapaju u dnevne i spavaće sobe.
- Tkane tapete. Najimpresivniji tip tapeta, sačinjene od niti pamuka ili drugih biljaka, uglavnom ručno tkane. Ove tapete svakako nisu za dečije sobe jer su veoma skupe, već su namenje luksuznim dnevnim sobama.
- Netkane tapete. Slične flis tapetama po karakteristikama, pri čemu je glavna razlika to što prirodna i veštačka vlakna u ovom slučaju nisu tkana, već su presovana, po čemu su tapete dobile i ime. Kao i flis tapete, takođe su veoma lepe, ekološke su, lako se nanose na zid koji je premazan lepkom, a čak pokrivaju i manje neravnine na zidu. Zbog svoje fine teksture netkane tapete, kao i flis tapete, posebeno su dobre kada je na njima floralni dizajn ili drugi dizajn sa zagasitim, nežnim bojama, bilo svetlim bilo tamnim. Mnogi dezeni pogodni su za dečije sobe.
- Samolepljive tapete. Nanošenje lepka na tapete ili na zid nije aktivnost kojoj se većina amatera raduje, tako da veoma dobro zvuči ako je neka tapeta "samolepljiva". Međutim, ovaj tip tapeta, odnosno folija, preporučuje se samo u ograničenom broj slučajeva, jer samolepljive tapete zahtevaju savršeno glatku površinu. Njih je najbolje koristiti na prednjim i bočnim stranicama velikih komada nameštaja, kao što su stolovi ili ormari, nego na zidovima. Ne dajte da vas zavara izraz "samolepljive tapete", jer nema razlike između samolepljivih tapeta i samolepljivih folija, a razlika je eventualno samo u tome što su nešto deblji modeli bliži pravim tapetama. Najveći problem kod samolepljivih folija je u tome što se nepravilnosti uzrokovane zarobljenim vazduhom ne mogu lako ispraviti ravnanjem kao kod pravih tapeta, već se folija mora odlepiti i lepiti ponovo, dok je savršeno ne zalepite.
- Foto tapete. Kao tip tapete koji je veoma zanimljiv, ali može da deluje pomalo neozbiljno u drugim prostorijama, foto tapete su veoma dobar izbor za dečije sobe. Foto tapeta je jedna kontinuirana slika, dimenzija od 2x1m pa sve do 6x2m, pri čemu slika može biti panorama, fantastika, apstrakcija, praktično bilo šta što pronađete u katalogu ili sami donesete na štampu. Foto tapete mogu biti papirne ili PVC, sa ili bez zaštitnog sloja, tako da se cena može znatno razlikovati zavisno od kvaliteta papira i štampe. Najbolje je da foto tapete postavlja profesionalac, jer male greške u postvaljanju foto tapeta mogu potpuno da pokvare utisak. Osim horizontalnih foto tapeta, koje su najčešće (landscape orijentacija), u prodaji su i vertikalne foto tapete (portrait orijentacija), koje se najčešće postavljaju na upadljivim sekcijama zida, ili jednostavno onim delovima zida koji nisu prekriveni nameštajem.
- Bojive tapete. Možda naše omiljeno rešenje za dečije sobe, mada samo u slučaju ako imate dete koje obožava da crta i koje se neće lako razočarati u svoje crteže. Bojive tapete su jednobojne, svetlih nijansi, a po njima je najbolje slikati vodenim bojama, jer se one mogu najlakše oprati, kako bi tapeta već sutra bila spremna za novo umetničko delo. Bojive tapete nisu povoljne, ali su vrlo zgodne ako će pružiti detetu zabavu i podstaći kreativnost. Mogu se postaviti samo na jednom delu jednog zida ili čak u kompletnoj sobi, mada se manji broj roditelja odlučuje na bojive tapete u celoj sobi.
Dizajn tapeta za dečije sobe
U nastavku blog razmotrićemo desetak različitih tipova tapeta za dečije sobe sa stanovišta dizajna. Kada govorimo o određenom dizajnu, treba imati na umu da tu može biti reč o tapetama različitih tipova, npr. foto tapetama, vinilnim tapetama ili papirnim tapetama, pri čemu ćemo u svakom slučaju napomenuti ako se određeni tip dizajna uglavnom vezuje za određeni tip tapete, npr. 3D tapete su obično štampane, odnosno foto tapete. Takođe ćemo za svaki dizajn pružiti nekoliko saveta kako ga je najbolje uklopiti u dečiju sobu, i koliko je pogodan za dečake ili devojčice ili za određeni uzrast.
Tapete sa 3D efektom
Kada se izabere dobra slika, kada je foto tapeta kvalitetna, kada se odabere dobro mesto i vešto postavi, tapeta sa 3D efektom će biti impozantan dodatak sobi. Ovde govorimo o tapetama sa velikim 3D objektima (tačnije crtežom sa 3D efektom), ne o tapetama na kojima se mali 3D objekti ponavljaju, i zato su tapete sa 3D efektom isljučivo foto tapete, u formi jedne velike, kontinuirane slike. Pod 3D efektom podrazumevamo efekat prozora, lika koji ulazi kroz prozor, zid koji ruši, eksplozije sa komadićima, bajkoviti svet sa likovima u prvom i drugom planu ili bilo koji drugi vizual kod koga je glavni "trik" upravo u doživljaju trodimenzinalnosti. Ove tapete moraju biti postavljene na centralnom zidu i ne smeju biti zaklonjene nameštajem, a po pravilu se postavljaju samo na jednom zidu, jer više foto tapeta sa ovim efektom bi preopteretilo svaku sobu. Tapete sa 3D efektom jednako su pogodne za dečake i devojlice, uzrasta 2-9 godina, ali iskustvo pokazuje da se nešto češće dopadaju dečacima.
Pejzaži
Kao i tapete sa 3D efektom, pejzaži se mogu dočarati samo foto tapetama. Reč je o dizjanu vrlo srodnom 3D tapetama, pri čmu su pejzaži više nalik fotografijama, odnosno nema elementa koji iskače. Pejzaži mogu biti realistični, kao što su tropska ostrva, polurealistični, odnosno inspirisani prirodom ali sa dodatim detaljima, ili potpuno fantastični, odnosno pejzaži iz mašte. Za razliku od tapeta sa 3D efektom, pejzaži se mogu koristiti i u drguim sobama, ne samo dečijim, na primer u spavaćoj sobi, dok u dečijim sobama mogu imati daleko duži životni vel od 3D tapeta, jer jer vrlo verovatno da dete neće jednog dana samo reći da mu je dosadio pejzaž u sobi kao što će se definitvno dogoditi sa 3D slikom na kojoj su likovi iz crtankog filma ili nešto slično. Pejzaži se uglavnom dopadaju devojčicama, mada su neke slike vrlo popularne i među dečacima, na primer vulkani ili svemir.
Edukativne tapete, flora i fauna
Sada polako prelazimo iz isključivog domena foto tapeta na tip dizajna koji je moguće ostvariti sa više tipova tapeta, mada i u ovom slučaju foto tapete prednjače zbog svoje mogućnosti da prikažu više različitog sadržaja. Edukativne tapete mogu biti relativno male, popout 2x1m tapeta sa kartom sveta ili vrstama dinosaurusa, ili veće, zavisno od vizuala. Ako nisu u pitanju foto taperte, već ponavljajući motivi, tada će se na tapeti ponavljati nekoliko istih slika, što može biti više ili manje vešto izvedeno, tako da ponavljanje može delovati manje očigledno ako je dizajn dobar. Iako nisu sve tapete direktno edukativne, na primer ako je prikazano cveće u krupnom planu, sve tapete koje nešto prikazuju detaljno i realistično svrstavamo u ovu kategoriju. Upravo zato i je i kategorija dosta široka, tako da nema strogih pravila za koji uzrast i pol su ovakve tapete najbolje, ali definitivno važi pravilo da se takve tapete biraju isključivo sa detetom, odnosno da dete mora biti vrlo entuzijastično po pitanju motiva koji se bira.
Zagasiste tapete nežnih šara
Tapete koje se ističu bojama i slikama su dobar izbor ako ih savršeno izaberete i uklopite, ali diskretne, nežnije tapete mogu biti izbor kojim ćete biti dugoročno zadovoljni. Tapete sa manje upadljivim i apstraknijim detaljima mogu se koristiti u bilo kojoj sobi, ne samo dečijim, a uglavnom su to klasične papirne tapete, što naravno ne znači da je reč samo o povoljnim tapetama, jer teže papirne tapete su jedan od najluksuznijih detalja koji ćete imati u domu, naravno ne u smislu cene, već zbog utiska koji odaju. Kada su boje koje su upotrebljene zagasite a dizajn neka vrsta apstraktnog ili jednostavnog crteža, tada tapete nisu dominantan element u sobi, tako da možete na miru da se posvetite odabiru nameštaja, znajući da kasniji izbor tapeta neće biti u konfliktu sa izborom nameštaja. Nežne tapete ovog tipa idealne su za sobe devojčica i mogu da se koriste sve dok ne izblede ili se izgrebu i isprljaju, jer su jednao priklasne za malu decu, veliku decu i tinejdžere.
Tapete sa cvetnim motivom
Nijedan motiv se ne ponavlja na tapetama u meri u kojoj se ponavlja cveće, pri čemu u uvom slučaju nema čvrte razlike između tapeta za dečije sobe i tapeta za druge sobe, jer cveće lepo izgleda bilo gde, čak i u hodniku ili na stepeništu. Velika prednost tapeta sa cvetnim motivom leži u tome što je ponuda dezena tako velika da možete lako pronaći cvetne tapete koji će se slagati sa nameštajem, posebno sa nameštajem i tepisima u dečijoj sobi, jer tu u startu imamo više boja za uklapanje nego u recimo dnevnoj sobi. Cvetne tapete mogu se postaviti na jedan zid, dva zida ili u celoj sobi, jer je velika prednost cveća to što ne deluje napadno, tako da ne možete tako lako preterati kao sa nekim drugim šarenim tapetama. Ove tapete bilo kog gore pomenutog tipa, a jedan interesantan tip, koji nismo posebno pominjali, su reljefne papirne tapete, budući da ovaj pod-tip najčešće upravo ima cvetne motive. Tapete sa cvetnim motivim mogu biti i diskretnije, ako su zagasitijih moja, a mogu biti i nešto tamnije, što je takođe vrlo interesantno rešenje, posebno ako je soba dobro prirodno osvetljena. Tapete sa cvetnim motivima biraju devojčice ili ih biraju mame za svoje devojčice, i sa njima je skoro nemoguće pogrešiti.
Iluzija drugačijeg zida
Interesantan pristup dekoraciji zida tapetama jeste da tapeta ne simulira nešto nestvarno, već da tapeta učini sam zidi interesantnijim. To se može postići korišćenjem tapeta koje stvaraju iluziju drugačijeg zida, među kojima su najpoznatije tapete koje simuliraju zid od cigle, mada postoje i brojne druge vrste. Ove tapete posebno su zgodne za nešto stariju decu, obično školskog uzrasta, a sasvim je moguće da im neće dosaditi ni u tindejžerskom dobu. Osim ciglica u raznim varijantama, popularne su tapete koje simuliraju zid oblepljen posterima ili stripovima, kao i tapete koje simuliraju zid ispunjen knjigama, sličicama, ukrasima i slično, obično namenjene devojčicama. Ovaj tip tapeta postavlja se preko jednog zida, ili, ako su malo diskretnije, u celoj sobi. Najčešće je reč o običnim papirnim tapetama, tako da neminovno postoji momenat ponavljanja, zbog čega nije šteta ako su tapete pokrivene nameštajem.
Pruge i tačke
Finalni tip tapeta za dečije sobe koji razmatramo su tapete sa prugama i tačkicama, najčešće nežnih boja ili kontrastnih boja, nikako jarkih boja. To su tapete koje su postavljaju u sobe beba i veoma male dece, uzrasta do četiri godine. Iako već od dve godine starosti može biti stimulativno za dete da na zidovima sobe ima složenije oblike i likove, prevelika je obaveza menjati tapete već posle dve godine, posebno jer sa oko četiri godine možemo daleko bolje znati šta dete zaista voli. Kada je reč o tapetama na pruge i tačke, one su najčešće papirne, ali to ne znači da su uvek povoljne, jer mogu biti i od lukzusnijeg, težeg papira. Ako imate sreću da možete da odvojite posebnu sobu za bebu, najbolje je urediti sobu pre dolaska bebe u stan, pre svega zbog mirisa lepka tokom postavljanja. U slučaju da beba nema svoju sobu, već svoj kutak, što je češći slučaj, tapete na pruge i tačke takođe su veoma pogodne za postavljanje na zidove u blizini kreveca, i mogu se veoma lepo uklopiti u ostatak dnevne sobe.
Ako je ikako moguće, dobro je da dete vidi u sobi drugog deteta kako izgleda soba oblepljena tapetama, jer jedno je videti tapete na internetu a drugo u svojoj sobi. Takođe, odlična je ideja da kupite nekoliko vrsta tapeta, samo po jedan metar i zajedno sa detetom probate kako tapeta izgleda na zidu. To može biti neizvodljivo za tapete koje su kupuju na rolnu, ali ako se kupuju na metar, obavezno razmotrite ovu opciju. Kada je reč o postavljanju tapeta, angažovanje majstora može biti dobra ideja ako kupujete skuplje tapete, jer je šteta da one ne zasijaju u punom sjaju, a cena majstora po kvadratu iznosiće ne više od 20% cene tapete po kvadratu u tom slučaju. Obrnuto, kod jefitnijih tapeta, cena postavljanja može iznositi i 50% cene tapete, i u tom slučaju definitivno je bolje da zavrnete rukave i sami ih postavite.