TV može stajati na polici ili na nosaču iznad police, pri čemu veličina i pozicija police zavisi ponajviše od dimenzija televizora. Iako kombinacija TV-a na nosaču i police može delovati impresivano, postoji nekoliko razloga zašto je podna TV polica i dalje najbolje rešenje.
TV police, odnosno komode, jedan su od ključnih komada nameštaja, pre svega u dnevnoj sobi, ali su danas sve češće deo i spavaće sobe, iako u nešto manjem formatu. U nastavku bloga sprovešćemo vas kroz detaljan vodič koji će vam pomoći da odaberete adekvatno postolje za vaš TV, bilo da se radi o polici, komodi ili setu sačinjenom od police i vertikalnih elemenata. Pre nego što se detaljno posvetimo karakteristikama i tipovima polica za TV, razmotrimo tri različita pristupa postavljanju televizora u sobi.
Nosač, polica ili polica + nosač?
Kada odgovorite na pitanje iz naslova rešili ste polovinu izazova prilikom pozicioniranja televizora u vašem domu. Sva tri pristupa imaju svoje prednosti i nedostatke, koji se ukratko svode na sledeće:
TV na polici/komodi
Tradicionalno rešenje i ujedno najjednostavnije rešenje. Kako su televizori sve veći, komodice postaju sve niže, kako bi se zadržala idealna visina centra televizora na 90-100cm od poda. Tako, budući da je visina TV-a od 65" sa nogicama oko 90cm, visina police za TV treba da bude oko 50cm, pri čemu je prihvatljivo sve od 40cm do 60cm. Ovo rešenje nema negativne strane, sem jedne, a to je opasnost od obaranja ako su u stanu mala deca ili previše živahni kućni ljubimci. Nogice za TV danas su veoma bitan deo estetike televizora i zato preferiramo da se nogice ne sklanjaju već TV postavi na policu. Postavljanje na policu takođe daleko olakšava prilaz ulazima i izlazima sa zadnje strane i omogućava da potpuno sakrijete strujni kabl. Iako su dva naredna rešenja vrlo primamljiva, smatramo da je TV po polici najlepše rešenje, jer TV koji je samo na nosaču ostavlja previše praznog prostora i utisak koa da ste u nekoj čekaonici umesto u stanu, a TV na nosaču sa policom ispod njega izgleda dobro samo na crtežima, jer u realnosti ne možete imati TV veći od 55" i i dalje imate dovoljno mesta da postavite policu ispod TV-a sa solidnim rastojanjem između TV-a i police, a bez tog rastojanja ovo rešenje nema poentu.
TV na nosaču
Dobro rešenje ako kupite kvalitetan nosač i ako je nosač profesionalno instaliran, a naš savet je da nikako ne štedite na nosaču, jer će jedan dobar nosač nadživeti nekoliko televizora. Najbolji su nosači koji neće pribiti TV sasvim uz zid, a ako planirate da vremenom kupujete sve veće i veće televizore postavite nosač nešto više za prvi televizor, jer ako nosač postavite za 50" TV i kasnije na njega postavite 65" TV, tada će vam donja ivica televizora biti previše nisko. Najveći nedostatak nosača je to što morate sakriti strujni kabl i LAN kab, ako ga koristite. Ako želite da koristite nosač i nemate nameru da postavljate policu ispod televizora (sledeća opcija), tada je najbolje da sam zid bude atraktivan, a nedostatak police možete kompenzovati vertikalnim policama sa strane, ali ne previše blizu TV-a, jer ako ste već odlučili da ispod TV-a nema komode, ostavite približno jednako mesta i na ostale tri strane. TV na nosaču bez komode je posebno dobro rešenje za vlasnike televizora od 75 inča, jer ako postavite centar na 90cm od poda, tada je donja ivica na samo 35cm od poda, i realno vam nije potrebna nikakva polica.
TV na nosaču, sa policom ispod
Kao što smo pomenili, ovo je rešenje koje izgleda najbolje na fotografijama i zaista poseduje neke prednosti, ali neće u svakom domu izgledati dobro. Za ovu postavku potrebno je da polica bude relativno nisko i da TV bude postavljen za nijansu više od preporučenih 100cm od poda na sredini ekrana, uz bar 25cm između police i televizora. Ako ovako postavite policu i TV dobićete dobar efekat, pri čemu je idealno ako su polica i TV iste širine. Budući da su police koje se postavljaju ispod televizora male visine, često svega 10-15cm, one uglavnom sadrže samo jednu unutrašnju pregradu, bilo da je otvorena ili zatvorena, tako da morate računati da vam ništa gabaritno neće stati u njih, kao što može stati u klasične podne police. Sa druge strane, prednost police ispod televizora je u tome da je čitava polica slobodna da se na nju ostavljaju sitnice, jer TV ne zauzima većinu police, kao u prvom slučaju. Kada već govorimo o tome šta je na polici a šta u polici, pomenimo da je poželjno da ruter nikada ne postavljate na unutrašnje otvorene police, čak i ako nema antene i može lepo da se uklopi, jer ruteru je potrebno 10cm prostora sa svih strana da bi adekvatno funkcionisao, i zato ga je uvek najbolje stavit na gornju površinu.
Kriterijumi za odabir TV police
Kako u radnjama ili online prodavnicama ne biste proveli sate samo razgledajući potpuno različite tipove TV polica i komoda, savetujemo vam da prvo razmislite o potrebama koje taj komad nameštaja treba da zadovolji. Definisanje sledećih kriterijuma u velikoj meri će suziti vaš izbor i kada dođe dan potrage i finalnog odabira, posao će vam biti znatno lakši.
1. Veličina prostora. Prvi i najvažniji kriterijum je da precizno izmerite veličinu prostora, odnosno najčešće zida, na kome će se polica ili komoda nalaziti kako bi se taj komad savršeno uklopio. Često odabir nameštaja koji nema odgovarajuću veličinu može prostor učiniti pretrpanim ili previše praznim. Osim širine i visine zida, ne zaboravite da projektujete i dubinu police ili komode koja će se naći na tom mestu, kako biste bili sigurni da ćete na njoj ili u njenim policama i fiokama moći da se odložite sve što želite, a da uz to ne zatvorite prolaz imeđu police i garniture ili klub stočića.
2. Stil enterijera. Kako se police za TV nalaze u centralnom delu kuće ili stana, neophodno je da se stilski uklapaju sa ostatkom enterijera. Na tržištu postoji veoma veliki izbor polica i komoda za TV te ćete pronaći opcije za najrazličitije tipove uređenja doma, bilo da trigate za potpunim minimaliznu, kombinacijom uzoraka, modernim policama sa rasvetom ili klasičnim komadima.
3. Funkcionalnost. Iako estetika može biti presudna kod odabira komode ili police za TV, ne smemo zanemariti funkcionalni aspekt tog komada nameštaja. Pod funkcionalnošću pre svega podrazumevamo skladišni prostor koji u nekim domovima može biti od velikog značaja. Ukoliko korisite dodatke poput playstation-a ili imate set zvučnika dodatne police će vam biti od koristi. Osim toga, ukoliko imate dokumenta i druge elemente sa kojom nikad ne znate gde ćete, zatvorene fioke ili police mogu vam olakšati skladištenje i organizaciju istih bez da naružite izgled same komode. Kad smo kod odlaganja, ovom delu ćemo priključiti i nosivost koja može biti veoma važna stavka ukoliko planirate da u komodi za TV odložite puno stvari, a posebno ukoliko komodu planirate da zakačite za zid. U tom slučaju nosivost nipošto nemojte zanemariti.
4. Materijal. Pri odabiru police ili komode za TV veoma je važno odabrati kvalitetne materijale koji će izdržati teret televizora i propratnih elemenata koji će se naći na njoj, a uz to osigurati i dug vek korišćenja. Osim toga, odabir materijala ima udela i u samoj estetici komada pa tako ukoliko želite topliji izgled savetujemo odabir drvenih elemenata, moderniji izgled možete postići policama koje sadrže staklene elemente pa čak i led svetla kao dodatak, dok metalne police sa ili bez dodataka drveta doprinose minimalističkom, moderno, a neretko i industrijskom izgledu prostorije.
Odabir podne i zidne TV police
Samostojeće police ili komode su najčešći tipovi, postavljeni su na stabilne osnove i po pravilu imaju veću nosivost. Kada je reč o tipovima samostojećih polica ili komoda izbor je u ovoj kategoriji nesumnjivo najveći. Samostojeće police najčešće dolaze sa nekoliko razvorenih polica ili fioka za odlaganje, ali mogu biti potpuno minimalnog dizajna pa tako imati i samo dva stuba sa jednom staklenom, metalnom ili drvenom policom, što omogućava dovoljno prostora samo za postavljanje televizora. Podne police mogu biti i bez nogica, potpuno ravne donje strane. Samostojeće police bez nogica ili sa veoma niskim nogicama podrazumevaju teže održavanje prostora ispod same police, dok one sa višim nogicama olakšavaju čišćenje i bez pomeranja kompletne police za TV.
Stilski, samostojeće police i komode za TV, obzirom na širok izbor boja, materijala i oblika, veoma se lako mogu uklopiti u svaki prostor i odgovoriti na estetske zahteve. Pod samostojećim policama podrazumevamo i takozvane konzole, koje su nešto više od standarnih polica i potpuno su otvorene. Ukoliko se opredeljujete za takav tip polica saverujemo vam da unapred razmislite o sistemima za prikrivanje kablova i elementima koji će stajati na konzoli kako biste održali minimalistički izgled koji one sa sobom nose. Takođe, odabir konzola sa policama različitih oblika i veličina učiniće ih dinamičnijim i modernijim te se možete poigrati sa tim aspektom pri odabiru.
Ukoliko TV polica nije namenjena za nošenja TV-a i nemate potrebu za odlaganjem velikog broja stvari na njoj, tada su zidne police veoma dobra opcija. Kako bi zidne police mogle da budu postavljene potrebno je proveriti materijal zida i utvrditi sigurnost postavke same police sa svim teretom koji će nositi. Zidne police mogu biti otvorene, ali najčešće su to svedene zatvorene komode sa najčešće tri ili četiri skladišna prostora ili police koje kombinuju otvorene i zatvorene delove. Kada je reč o održavanju prostora, taj segment je bez sumnje najjednostavniji sa ovim tipom polica jer je pod ispod prazan što takođe omogućava i postavljanje dekorativnih elemenata ili dodatnih elemenata koji će upotpuniti prostor i poslužiti za odlaganje.
Zidne police sa zatvorenim frontovima najčešći su izbor u modernim i minimalistički uređenim domovima. Mogu biti različitih dimenzija i boja, a najčešće su pravougaonog oblika i jednostavnih ravnih linija.
Odabir polica sa bočnim vertikalnim elementima
Ove komode uključuju dodatne module ili police koje nude više prostora za skladištenje i organizaciju, što je idealno za veće porodice ili one sa puno tehničke opreme. U mnogim slučajevima moduli su povezani u jednu celinu, nešto što se približava TV regalu, koje u ovom blogu ne razmatramo, jer se uglavnom naručuju po meri. Ukoliko opremate manji prostor, odabir kombinovanih setova prostor može vizuelno dodatno smanjiti. Kombinovani setovi najcešće se sastoje iz tri do četiri elementa. Kada je reč o elementima koje kombinovani setovi sadrže, to su najčešće: komoda, zidna ili samostojeća, visoka polica koja takođe može biti zidna ili podna, kao i jedna ili dva bočna vertikalna elementa. Dimenzije ovih elemenata mogu dosta varirati, te biti uži ili širi, sa čak dva krila za otvaranje. U kombinovanim setovima običmo nalazimo jedan do dva visoka elementa.
Otvorene police su jedan od standarnih delova u okviru ovih selova, postavljaju se iznad TV police ili komode i najčešće su potpuno otvorene. Ove police nemaju veliku nosivost i pre svega su namenjene kako bi upotpunile prostor i kako bi na njima bila postavljena sitnija dekoracija poput ramova za slike, sveća ili ukrasnih figurica. Ukoliko u okviru setova imate i ovu policu, savetujemo vam da njenu veličinu uskladite sa veličinom televizora, kao i da sam televizor postavite na samostojeću komodu kako zidna otvorena polica ne bi bila montirana previsoko.
Kako se elementi za kombinovane police i komode za TV mogu kupovati odvojeno možete se poigrati i sa stilovima nameštaja i odlučiti se za kombinaciju nezavisnih elemenata, te samostalno kreirati set. Ukoliko se opredeljujete za takav tip uređenja, savetujemo vam da se odlučite za dve boje koje će biti u istoj nijansi i dva tipa materijala kako biste zadržali stilski istu notu pri uređenju i ukladili kompletan prostor. Ipak, ukoliko niste sigurni da li ćete napraviti neku grešku pri odabiru, kompleti iz istih linija su najsigurnije rešenje za postizanje stilske usklađenosti u prostoru.
Na samom početku teksta pomenuli smo da se police i komode za TV, osim u dnevnoj sobi, sve češće nalaze i u spavaćoj sobi. Ukoliko birate element za tu prostoriju karakteristike koje mora da ispuni su iste, ali ipak potrebno je da svojim izgledom ne narušava izgled prostora koji je pre svega namenjen za spavanje. U tom slučaju savetujemo vam odabir manjih, jednobojnih elemenata koji će biti u tonovima sobe i koji neće biti preterano atraktivnog izgleda. Zidne police jednobojnih frontova su najbolji izbor, a TV možete postaviti na policu ili zid, prema vašem izboru, dok bi odabir kombinovanih setova potpuno trebali izbegavati u spavaćim sobama.