Dvosedi i fotelje na razvlačenje su prostorno i funkcionalno najekonomičniji komadi nameštaja. Donosimo savete kako da izaberete model koji će najviše odgovarati vašim potrebama.
Ništa ne može da nadmaši fotelje i dvosede na rasklapanje kada vam je u stanu potreban ekstra ležaj koji ćete povremeno koristiti. Ovaj tip nameštaja danas stiže u velikom broju varijanti, uključujući i mnoge luksuzne. Sve fotelje i dvosedi na razvlačenje delo su domaćih proizvođača, dok strani brendovi često ignorišu celu ovu nišu. U ovom blogu ćemo ravnomerno i naizmenično koristiti termine "dvosed na razvlačenje" i "dvosed na rasklapanje", jer su oba u čestoj upotrebi.
Gde smestiti goste?
Kada pozovemo prijatelje i rođake da prespavaju u našem stanu obično problem nije u koju prostoriju ih smestiti, već je problem sam ležaj. Kada prošetate salonima nameštaja, bilo virtuelno, kao na namestaj.rs, ili uživo, možete videti nekoliko tipova nameštaja koji se mogu koristiti kao dodatni ležaj, pri čemu svaki ima svoje prednosti i nedostatke. Sa stanovišta mehanizma, kupci imaju šest opcija na raspolaganju:
- Fotelje i dvosedi na razvlačenje
- Singl ležajevi (lenjivci) sa spremištem za posteljinu
- Klik-klak dvosedi
- Metalni kreveti na razvlačenje
- Zidni kreveti/kreveti ugrađeni u ormare
- Vazdušni dušek
U ovom blogu obradićemo prve tri kategorije (primarno kategorije 1 i 2, jer klik-klak modeli postaju sve ređi), dakle one tipove dvoseda i fotelja koje se mogu pretvoriti u krevet, jer tri poslednje opcije su veoma specifične, neće se svideti svakome i ne funkcionišu kao dvosed kada nisu u formi kreveta. Međutim, i one zaslužuju da kažemo nešto o njima.
Metalni kreveti na rasklapanje su udobni ka pravi kreveti, često udobniji i od dvoseda na rasklapanje, jer ne poseduju procepe. Njihovi dušeci su nešto tanji, tako da se mogu presaviti, a kada se kompletan krevet sklopi, on izgleda kao veliki tabure, pri čemu većina modela ima i presvlaku, koja sakriva metalnu konstrukciju kada je krevet sklopljen. Reč je o odličnom proizvodu, koji ipak ima dva nedostatka, prvo to da kvalitetniji modeli nisu povoljni, kao i to da kada je krevet sklopljen, on i dalje nije preterano ni lep ni praktičan.
Zidni kreveti su takođe odlična opcija, ali oni se planiraju kada se oprema cela soba, odnosno teško se uklapaju naknadno. Oni i daljle zauzimaju određen prostor i nisu idealni kao rezervni krevet, već su najbolji u dečijim sobama ili vikendicama, kada je potrebno imati udoban krevet za svaku noć i uštedeti prostor u isto vreme. Konačno, vazdušni dušeci sa ugrađenom električnom pumpom su najpovoljnija opcija. Nekima se oni dopadaju, dok drugima veoma smeta to što se ugibaju, tako da ako vam se dopada ta ideja, obavezno ih prvo probajte kako se ne biste razočarali.
Koja je razlika između sofe, kauča i dvoseda?
Budući da je izraz sofa ponovo popularan, između ostalog jer se koristi i u engleskom, kao i da izraz kauč takođe ostaje prepoznat jer se koristi u engleskom, razjasnimo ukratko razliku između ova dra termina i termina dvosed ili trosed. Sofa je arapska reč, koje se primila u brojnim jezicima i uglavnom se definiše kao nameštaj za sedenje sa naslonom za leđa i ponekad za ruke, koji se često može rasklopiti u krevet, dakle suštinski ono što danas zovemo dvosed ili trosed i čime se bavimo u ovom blogu. Kauč je reč francuskog porekla i ima manje precizno značenje, odnosno to može biti bilo koja vrsta ležaja. Dakle, dvosed ili trosed su vrsta sofe, i ne postoji neka specifična sofa koja nije dvosed ili trosed, iako neki prodavci nameštaja vole da nazivaju svoje komade sofama, budući da taj izraz mnogima zvuči otmenije.
Dvosed, trosed ili ugaona garnitura na razvlačenje?
Dvosed koji se pretvara u krevet, bilo da je klik-klak, na rasklapanje ili fiksni sa spremištem za posteljinu, može biti odličan i kao krevet i kao dvosed, ali u nekim situacijama bolje je kupiti veći komad nameštaja na rasklapanje, konkretno trosed ili ugaonu garnituru. Za potrebe ove diskusije definisali smo dvosede na rasklapanje kao sve modele čija je širina do 220cm, dok su preko 220cm trosedi i ugaone garniture. Ono što najčešće razlikuje dvosed od troseda, pored dužine, jeste odsustvo debljih naslona za ruke. Kada bi dvosed širine dva metra imao bočne naslone, dužina dela za ležanje bila bi svega oko 160cm, odnosno ne bi mogao da se koristi kao krevet. Stoga trosedi često izgledaju lepše i za nijansu su udobniji za sedenje, što jeste određena prednost, i zato ako imate recimo 240cm na raspolaganju možete kupiti manji trosed na razvlačenje. U novije vreme viđamo i dvosede sa vrlo uskim naslonima za ruke, međutim oni se uglavnom ne mogu pretvoriti u krevete i uski nasloni za ruke nisu tako udobni, već uglavnom čine da dvosed izgleda lepše.
Međutim, dvosedi koji nemaju naslon za ruke često deluju modernije, ležernije i manje privlače pažnju, što može biti prednost. Trosed sa naslonom za ruke je tipičan centralni elemenat u sobi, i najčešće se ne postavlja uz zid već na sredini sobe ili barem odmaknut od zida, a uz njega se koristi često i fotelja iz iste kolekcije, naravno uz stočić za kafu, dakle reč je o jednom većem kompletu, najčešće ispred televizora. Sa druge strane, dvosed se uglavnom postavlja uz zid, tamo gde ima mesta, a budući da su dvosedi laganiji, mogu se i pomeriti bliže centru sobe ako su tamo potrebni. Stoga, razlika i nije toliko u samoj širini, već više u načini na koji ćete koristiti taj komad nameštaja kada ne vrši funkciju kreveta.
Ovde je važno reći i da će trosed koji se koristi za svakodnevno sedeće trajati kraće, odnosno biće potrebno zameniti ga posle nekoliko godina, dok će dvosed na kome se povremeno sedi i spava trajati daleko duže. To je jedan od najvećih problema kod kupovine bilo kakvog nameštaja na kome se spava, jer ako uložite više novca u dobar model, svakodnevno sedenje će ga posle nekog vremena učiniti manje prijatnim za spavanje.
Fotelje na razvlačenje
Kao što smo na početku pomenuli, dvosedi i fotelje na razvlačenje su komadi nameštaja sa najboljim odnosom kompaktnosti i funkcionalnosti, jer dobijate dva komada nameštaja u jednom, uz zauzimanje veoma malog prostora. Fotelje na razvlačenje su posebno dobre u tom smislu, jer zauzimaju još manje prostora, i jednako su funkcionalne kao ležaj.
Fotelje na razvlačenje se pretvaraju u ležaj koji je uži od dvoseda na razvlačenje, međutim budući da se će dvosed na razvlačenje izuzetno retko koristiti kao ležaj za dvoje, suštinski i nema razlike da li ćete koristiti dvosed ili fotelju na rasklapanje. Pritom, fotelje na razvlačenje su uglavnom i udobnije jer nemaju procepe, kao klik-klak dvosedi.
Nedostatak fotelja na razvlačenje leži u tome što je njihov skriveni dušek često tanak i što cenovno nisu značajno jeftinije od dvoseda, a mogu čak biti i skuplje. Izbor između fotelje na rasklapanje i dvoseda na rasklapanje se uglavnom svodi na to da li vam je u sklopljenom stanju više potrebna fotelja ili dvosed, kao i da li će vam se među modelima koje ste pronašli više dopasti fotelja ili dvosed.
Singl ležajevi sa spremištem za posteljinu
Iako se ova grupa proizvoda i među proizvođačima i među kupcima uglavnom identifikuje kao ležaj, kada se ne koristi kao ležaj to suštinski jeste dvosed. Singl ležajevi ovog tipa često su veoma kvalitetni i lepo dizajnirani, pri čemu je dužina većih modela prilagođena odraslima, dok je dužina manjih modela prilagođena deci do 12 godina. Kraći modeli takođe se mogu koristiti kao lenjivci, odnosno mogu ih koristiti odrasle osobe za kraći odmor ako su im leđa delimično uspravljena.
Ova vrsta ležaja najčešće nema naslon, zbog čega deluje luksiznije i dobro će izgledati bilo gde u sobi, uz zid ili odvojen od zida, a negativna strana je što nije tako udoban za sedenje, upravo zbog nedostatka naslona. Većina modela poseduje spremišta za posteljinu, što je prednost u odnosu na modele na razvlačenje i klik klak modele, koji zbog svoje konstrukcije ređe imaju tu mogućnost. Spremišta za posteljinu viđamo kod nekih modela troseda na rasklapanje, koji poseduju klizni mehanizam i naslon koji se obara, dok dvosedi na razvlačenje uglavnom koriste sistem metalnih nogu koje se spuštaju, tako da nemaju spremište.
Moderni dvosedi sa uskim naslonima za ruke
Veoma raširen noviji trend kada je dizajn dvoseda u pitanju je odvajanje dvoseda od poda, tako što se postavljaju na nožice dužine dvadesetak centimetara, dok je drugi trend korišćenje tankih naslona za ruke. Sa tankim naslonima dvosed deluje laganije, elegantnije i ostavlja više prostora za sedenje u poređenju sa dvosedom debljih naslona iste širine. Modeli sa dužim nožicama ne ostavljaju mesta da se bilo kakav vid dušeka na rasklapanje smesti unutar dvoseda, tako da ti modeli nikada nisu na razvlačenje. Međuim, moguće je napraviti mehanizam na rasklapanje i ostaviti nožice od desetak centimetara, što i dalje deluje lepše nego kada je dvosed sasvim do poda (podizanje od poda olakšava i čišćenje). Mnogi savremeni dvosedi na rasklapanje su upravo ovog tipa, odnosno poseduju nožice i uske naslone za ruke, i to je doista rešenje koje se dopada većini kupaca.
Dvosedi tog tipa najčešće stižu u dve varijante. U prvoj je naslon tanak i fiksni je, odnosno ostaje uspravan i kada je dvosed razvučen, a sedište se produžava rasklapanjem dva dodatna sloja koja se nalaze ispod sedišta, uz oslanjanje na metalne nogice koje se spuštaju. U drugoj vaijanti naslon se spušta, a dodatna dužina dobija se izvlačenjem segmenta koji je smešten ispod sedišta. Prednost prvog sistema je to što dvosed zauzima manje mesta kadaje sklopljen i deluje elegantnije, a prednost drugog sistema je to što je to što je udobniji za sedenje i za ležanje, jer je deo na kome se sedi i leži deblji.
Veći dvosedi na razvlačenje
U ovoj grupi su dvosedi koji su već bliži trosedima po izgledu i sistemu razvlačenja, širine oko 220-230cm. U praksi na komadima te širine udobno može da sedi dvoje ljudi, čak i ako često imaju tri sekcije za sedenje i tri jastuka pa bi ih bilo logičnije zvati trosedima. Tek na komadima širine oko 2.5m udobno mogu da sede tri odrasle osobe tako da svaka zauzme najudobniji položaj i da se ne naslanja na svog suseda, i baš zato ćemo smatramo da ovi komadi nameštaja imaju više zajedničkog sa dvosedima nego sa trosedima. Njihovi mehanizmi za rasklapanje su obično drugačiji, odnosno kada se rasklope dobija se potpuno funkcionalan krevet, i što se tiče dimenzija i što se diče udobnosti. To je zato jer su obično bazirani na modularnim kockicama ili na kliznom sistemu, tako da je deo na kome se leži poptuno fiksiran i veće debljine. To je najmanji nameštaj na razvlačenje koji se može koristiti kao bračni krevet, odnosno ne predstavlja rezervni krevet, kao većina modela koje smo do sada naveli.
Kod modela koji se svakodnevno koriste za spavanje najvažnije je da je komad dobar kada se koristi kao krevet, sve ostalo je sekundarno, uključujući dizajn i cenu. Posebno je česta greška kupiti najpovoljnji dvosed/trosed na razvlačenje ako će se time žrtvovati udobnost, jer ako je kvalitet sna osrednji, takav ležaj je sasvim zadovoljavajući za povremeno korišćenje, ali će predstavljati veliki problem na duži rok. Jedna prednost većih dvoseda na razvlačenje je to što je samo razvlačenje brže i lakše nego kod velikih troseda i ugaonih garnitura, a to nije nevažna prednost, jer svakog dana ćete ga jednom sklopiti i jednom rasklopiti.
Da li vam je potreban naddušek?
Naddušeci su veoma važan dodatak za svaki dvosed ili trosed koji se razvlači, jer znatno poboljšavaju kvalitet sna, dovodeći ukupnu udobnost i kvalitet oslonca na viši nivo nego kod prosečnog dušeka za krevet. Cena pritom ne treba da vas odbija, jer dati recimo 200 evra za naddušek ako se dvosed ili trosed platili 600 evra možda da deluje kao mnogo, ali nije mnogo ako će vam daleko pobošljati kvalitet sna, a pritom znamo da naddušeci od pene traju godinama. Pena je upravo ono što je najskuplje kod svakog klasičnog dušeka, tako da kupovinom naddušeka vi funkcionalno dobijate sve što imate i kod standardnog dušeka, budući da vaš dvosed/trosed na razvlačenje igra ulogu donjeg dela dušeka. Osim podizanja udobnosti i zdravijeg sna, naddušek će prekriti i sve procepe, koji su neizbežni kod dvoseda i troseda na razvlačenje. Kada su naddušeci u pitanju, u slučaju da je dvosed/trosed mekan, poželjno je da naddušek bude nešto tvrđi, i obrnuto.
Dvosed na razvlačenje u dečijoj/tinejdžerskoj sobi
Jedan od malih saveta koji smatramo da je koristan odnosi se na pogodnost korišćenja dvoseda na razvlačenje u dečijoj ili tinejdžerskoj sobi, naravno uz naddušek. Najpopularnije opcije za dečiju sobu su dečiji krevet i krevet na sprat, pri čemu nijjedna ni druga nisu idealne. Dečiji krevet koristi se kratko i nema funkciju tokom dana, istovremeno oduzimajući koristan prostor. Krevet na sprat je dobro rešenje za dvoje dece, ali krevet na sprat za jedno dete, sa radnim stolom ispod, predstavlja privremeno rešenje, koje će dete prerasti već sa 12-13 godina, a pritom je reč o relativno skupoj opciji. Krevet koji se spušta iz ormara je dobra opcija, ali može biti opasan ako ga dete samo spušta, dok je dvosed na razvlačenje rešenje koje je elegantno, lepo, praktično, a sa naddušekom i udobno. Dvosed je veoma potreban deci kojoj često dolaze drugari, a obično to nije deo dečije sobe, što je verovatno najčešće greška u opremanju dečijih soba, posebno za stariju decu i tinejdžere.
Finalni savet u vezi kupovine dvoseda na razvlačenje mogao bi biti taj da dvosed na razvlačenje treba kupovati ako su vam potrebni i dvosed krevet,. U slučaju da vam je potreban samo dvosed, na tržištu je veliki broj elegantnih, modernih modela prihvatljive cene, jer cena mora biti niža čim ne poseduju mehanizam za rasklapanje. Ako vam je potreban samo dodatni krevet, tada su najbolje opcija fotelja na rasklapanje ili metalni krevet na rasklapanje, koji je nešto veći od taburea kada se sklopi. Fotelja je pritom uvek bolji izbor, jer će sigurno imati funkciju i kada se ne koristi kao krevet, što nije garantovano u slučaju metalnog kreveta koji se sklapa.