Trpezarijske stolice se danas koriste uglavnom u kuhinjskom delu dnevnog boravka, zbog čega je njihov dizajn istovremeno sobni i trpezarijski. Upoznajte deset najzastupljenijih vrsta trpezarijskih stolica, od retro modela koji asociraju na trpezarije naših baka, do najmodernijih, koje se mogu koristiti i kao stolice za učenje ili rad od kuće.
Izbor trpezarijskih stolica je jedan od osetljivijih koraka pri opremanju stana, jer ako želite kvalitetne stolice i kupujete set od šest ili osam, može se raditi o značajnom trošku. Pritom, vrlo je neizvesno šta čini kvalitetnu trpezarijsku stolicu, pa čak i šta stolicu određuje kao "trepzarijsku".
Trpezarijska stolica u stanu bez trpezarije
Kao što smo već pisali u blogu o trpezarijskim stolovima i u blogu o nameštaju od drveta, izbor nameštaja za trpezariju donekle je zakomplikovan time što trpezarija sve ređe postoji kao posebna prostorija, čak i kada je reč o kuhinji spojenom sa trpezarijom. Nove kuće često zadržavaju trpezariju, i stanovi građeni pre 1990. godine takođe imaju kuhinje/trpezarije, ali novi stanovi više nemaju posebnu prostoriju za ručavanje, bilo da je spojena sa kuhinjom ili ne.
To u praksi znači da se trpezarijski sto nalazi u dnevnom boravku, odnosno u delu dnevnom boravku koji je posvećen pripremanju hrane i obrocima. Ovime se donekle menjaju neka pravila za izbor trpezarijskih stolica, jer se danas traže rešenja koja će se dobro uklopiti u dnevni boravak, i jedan broj tradicionalnih modela teško prolazi taj ispit. To se odnosi na najmasivnije, vrlo dekorisane tipove stolica, međutim pošto takve trpezarijske stolice svakako više nisu popularne, promena koju je doneo otvoreni plan stana i nije tako velika novina sa stanovišta uređenja enterijera, kao što se čini na prvi pogled.
Ono što razlikuje moderne tipove od tradicionalnih trpezarijskih stolica je to što su savremene stolice vitkije, manje glomazne, kao i to što mogu da poseduju naslon za ruke, nešto što tradicionalno nije bila osobina trpezarijskih stolica. Kako nestaje razlika između sobnih i trpezarijskih stolica, tako da raste i broj modela u ponudi, odnosno odlazak sa scene nekih klasičnih stolica ni približno ne znači da je ponuda slabija. U nastavku bloga razmotrićemo deset osnovnih tipova trpezarijskih stolica, kao i njihove mogućnosti uklapanja sa drugim nameštajem.
Podela koju ćemo predstaviti je naša, odnosno nije deo neke opšteprihvaćene kategorizacije, tako da nemojte da se začudite ako vas neko ne razume ako tražite npr. "slajd stolice", jer to je strani naziv koji nije odomaćen. Od deset modela, za pet koristimo nazive koji su prevodi sa engleskog ili su opisnu, ali svakako verujemo da je ovakva kategorizacija korisna, jer narednih 10 grupa obuhvata veliku većinu stolica na tržištu.
1. Parsons trpezarijske stolice
Jedan od klasičnih tipova trpezarijskih stolica koji je i dalje popularan su Parsons trpezarijske stolice, nazvane po čuvenoj pariskoj Parsons školi industrijskog dizajna, koja postoji već 130 godina. Ova stolica osmišljena je 30-ih godina prošlog veka, i dan-danas dizajn je ostao nepromenjen. Razlike mogu biti u tome da li između nogu stolice postoje bočne letvice kao ojačanje, koji je profil nogu, i naravno u materijalima i dezenima, ali sve ostalo je nepromenjeno već skoro čitav vek.
Parson trpezarijske stolice mogu biti relativno jeftine ili prilično skupe, zavisno od materijala. Reč je o jednom od retkih preostalih tipova trpezarijskih stolica sa visokim naslonom, a takođe važe i za najudobnije trpezarijske stolice. Zavisno od dizajna, uklapaju se u klasične, prelazne, savremeni i Art Deco stilove uređenja (pogledajte naš blog o 9 stilova uređenja enterijera). Mogu se koristiti uz sve tipove stolova, sem uz vrlo vitke minimalističke stolove, i pogodne su za stanove u kojima se trpezarijski deo nalazi u okviru dnevnog boravka.
2. Klasične trpezarijske stolice
U ovoj grupi su trpezarijske stolice kakve ste veorvatno kao deca imali u kuhinji ili kakve su imale vaše bake. To su jednostavne drvene stolice, delimično tapacirane, najčešće sa tanko tapaciranim sedištem i drvenim naslonom u nekom jednostavnom, dekorativnom obliku, kao što su uspravne letvice, horizontalne letvice ili X letvice. Mogu posedovati detalje kao što su kugle na vrhu ili malo kompleksnije noge, ali nisu previše ukrašene. Ove stolice uglavnom prave domaće kompanije koje znaju da za njih i dalje postoji tržište, posebno van gradova i među starijom populacijom.
Što se praktičnosti, udobnosti i odnosa cene i kvaliteta tiče, ovakve stolice su odlična kupovina, ali one se uklapaju samo u rustične enterijere i u stanove u kojima je kompletan nameštaj starijeg tipa. Tako, ako uređujete stari stan sa drvenim nameštajem u dobrom stanju, ako kupujete stolice za vikendicu ili verujete da noviji i skuplji tipovi stolica ne donose ništa bitno, ovakve stolice su dobar izbor. Uklapaju se uz nešto klasičnije stolove i uglavnom nisu za stanove u kojima su kuninjski deo i dnevni boravak spojeni.
3. Minimalne drvene stolice
Minimalne drvene stolice podsećaju na unapređene školske stolice, jer njihov je njihov bazični plan potpuno identičan stolicama u kojima smo sedeli u osnovnoj i srednjoj školi. Ove moderne stolice inspirisane tradicionalnim dizajnom, poseduju tapacirana sedišta, ponekad i tapacirane naslone, pri čemu su nasloni mali, i nalaze se samo pri vrhu stolice.
Mininalne drvene stolice su idealne za manje trpezarijske stolove, tipično stolove za četiri osobe, odlične su za male stanove i vrlo su dobre kao radne stolice. Ne preporučuju se osobama veće težine, ne zbog nosivosti, već zbog površine sedišta i naslona, koja je ta površina nešto manja nego kod drugih tipova stolica. Unapređene školske stolice uklapaju se u moderan, minimalan, skandinavski i mediteranski stil.
4. Artisan (ručno pravljene) drvene trpezarijske stolice
Nema lepših ni kvalitetnijih stolica od ručno izrađenih modela, koji koriste masivno drvo i ručno su brušene. Ove stolice su skuplje od fabričkih modela, osim od nekih luksuznih tapaciaranih, a proizvode ih uglavnom male i srednje kompanije. Ručno pravljene stolice se naručuju kataloški i čekaju obično do 30 dana, tako da kupac uvek dobija tek izrađenu i suštinski unikatnu stolicu. Ove stolice često kosite neke od starih tehnika povezivanja elemenata, odnosno retko koriste masovno dostupne šrafove i šarke, a ako su potrebne popravke posle izlaska iz garancije možete ih odneti kod stolara.
Na tržištu možemo naći i brojne stolice koje su napravljene kombinacijom ručnog rada i mašinske obrade, ali obično je na prvi pogled evidentno koja je stolica 100% ručno rađena, pre svega po kvalitetu drveta i načinu na koji je drvo brušneno. Ove stolice se obično ne boje, kako bi struktura drveta došla do izražaja, a delovi koji nisu od drveta su takođe vrhunskog kvaliteta (prirodna koža i slično). Ručno račene stolice najčešće nisu masivne i uklapaju se u doslovno svaki enterijer.
5. Barrel stolice (polukružni naslon)
Barrel stolice dobile su ime po tome što je njihov naslon kružnog oblika, tako da donekle poseduju oblik bureta. Prednost ovih stolica je u tome što naslon u isto vreme igra i ulogu naslona za ruke, mada takav naslon za ruke nije jednako udoban kao kod drugih stolica, koje imaju klasične naslone za ruke. Razlog zašto trpezarijske stolice najčšće nemaju naslon za ruke je to što naslon često onemogućava podvlačenje pod sto, smanjuje broj stolica koje se mogu postaviti oko stola i deluje kao barijera, odnosno smanjuje interakciju za stolom.
Stolice barrel dizajna mogu biti od najrazličitijih materijala, od modela sa metalnim nogama i kožnim sedištima, do potpuno drvenih modela. Ove stolice su veoma dobar izbor u većini situacija, a u kakve će se enterijere uklapati zavisi od materijala stolice. Stolice sa polukružnim naslonom su nešto ređe u ponudi domaćih proizvođača, tako da su često skuplje od drugih univerzalnih stolica. Barrel stolice takođe važe za jedan od tipova koji se najbolje uklapa u dnevne boravke koji su spojeni sa kuhinjom, kada se u prostoru nalazi sto opšte namene, koji se koristi za razne aktivnosti tokom celog dana.
6. Stolice sa trapezastim naslonom
Naredni tip stolica je jedan od najinteligentnije dizajniranih, jer pruža maksimum udobnosti sa minimumom iskorišćenog materijala i minimumom zauzimanja prostora. Trapezaste stolice (ponovo je reč o našem terminu) poseduju sedište u vidu kadice, što ih čini veoma udobnim, a naslon se u obliku trapeza sužava pri vrhu, bilo sa relativno ravnom gornjom ivicom tj. trapezasto ili kupasto. Osnovna ideja iza ovog dizajna je da pruži vrhunsku udobnost tamo gde svakako postoji kontakt sa stolicom, a to su sedište i donji deo leđa, a da se širina naslona smanji tamo gde je manje potrebno, odnosno pri vrhu.
Trapezaste/kupaste stolice najčešće poseduju elegantne, tanke nožice, tako da treba biti relativno pažljiv sa njima. Reč je o tipu stolica koji se jednako dobro uklapa u centar dnevne sobe, kao i u kuhinjski deo, dok je dizajn prilično uniforman, sa drvenim nogama i presvučenim kompletnim godnjim delom. Stolice sa trapezastim naslonom uklapaju se u svaki stil enterijera osim u minimalistički, ruralni, Art Deco i Mediteranski.
7. Slajd stolice
Jedan od tipova stolica koji je prepoznatljiv na prvi pogled ali ga je teško imenovati su slajd stolice. To su modeli kod kojih skoro da nema razlike između sedišta i naslona, jer su sedište i naslon spojeni i istovetni, pa stolica deluje kao tobogan. Mi ćemo zato koristiti naziv slajd, jer ga koristi jedan deo proizvođača, iako drugi proizvođači izraz slide koriste za tip fotelja ili za vrstu ležaljki. Takođe se koristi i izraz "kalup stolice" ali on odgovara samo kada su plastične, jer tada zaista postoji kalup.
Slajd stolice su među modelima koji se najčešće nalaze na promo materijalima ili u časopisima, odnosno smatraju se trenutno najpopularnijim modernim stolicama za trpezarijsko/kuhinjski deo stana. Ove stolice su udobne, ali ne pružaju bočnu stabilnost, a velika prednost je to što dosta stolica može stati uz sto, i što se lako mogu podvući pod sto, Takođe su uglavnom vrlo lagane, tako da se lako premeštaju. Slajd stolice uglavnom odgovaraju savremenom, modernom i minimalističkom stilu.
8. Stolice sa "L" metalnim osloncem
Stolice sa "L" metalnim osloncem su, baš kao slajd stolice, jedan od modela koji se najčešće vidi na fotografijama i 3D prikazima modernih stanova. Za njih je karakteristično to što nemaju nogare, već metalnu bazu koja se na pod naslanja na četiri tačke, ali poseduje samo dva vrtikalna oslonca, na mestu na kome su kod standardnih stolica prednje nogare. Budući da je reč o fleksibilnim legurama, "L" stolice su jednako izdržljive kao stolice za 4 noge, iako nisu jednako stabilne, odnosno ne savetujemo da se penjete na njih da dohvatite nešto. Međutim, to je i jedan od razloga zbog koga su popularne, jer postoji blagi uljuljkujući pokret dok sedite na njima.
Dizajn "L" stolica je međusobno relativno sličan, tako da je najveći deo od veštačke kože i blago tapaciran, mada postoje i modeli koji nemaju sunđere. Iako su "L" stolice u kuhinju došle iz kancelarija, odnosno prvo su se prodavale kao kancelarijske, one su veoma pogodne za obedovanje iz nekoliko razloga. Prvo, iako imaju naslone za ruke, one nisu široke, tako da dovoljan broj stolica može stati oko stola. Drugo, pošto nemaju zadnje nogare, čine prolazak oko stola lakšim. Treće, to su jedne od najuniverzalnijih stolica, koje se po potrebi iz kuhinjskog dela mogu doneti u druge delove stana, jer su veoma praktične za učenje, čitanje ili rad za računarom. Savremen, moderan i minimalistički stil uređenja enterijera najbolje odgovaraju "L" stolicama.
9. Stolice sa krilima
U ovom slučaju preveli smo prihvaćeni naziv na engleskom "winged chairs" na srpski, tako da iako vas možda prodavac neće razumeti ako tražite stolice sa krilima, Google će vas svakako razumeti ako želite da pogledate različite modele i tražite inspiraciju. Ovde je reč o stolicama koje nisu suštinski trpezarijske, jer njihov oblik nije idealan za sedenje za stolom, ali se koriste u dnevnim boravcima koji poseduju trpezarijski deo, jer su veoma privlačnog dizajna. Za razliku od trapezastih/kupastih stolica, koje se sužavaju pri vrhu, stolica sa krilima su šire na vrhu, pri čemu je vrh često ravan, što ih čini donekle sličnim barrel stolicama.
Ono što čini stolice sa krilima relativno pogodnim za obedovanje je to što su slične visine kao trpezarijski sto, kao i to što su krila najčešće nešto uvučenija u odnosu na prednju ivicu sedišta, tako da se mogu barem delimično podvući pod sto. Ipak, stolice sa krilima jesu nešto manje praktične za obedovanje jer krila nemaju funkciju naslona za ruke kao kod barrel stolica, a zbog njihovog oblika manji broj stolica je moguće postaviti oko stola nego kod nekih drugih modela. Ono što je najveća prednost stolica sa krilima je estetika, tako da ako vam se ove stolice dopadaju, tada manji ergonosmski nedostaci svakako nisu bitni, posebno ako se koriste samo četiri stolice oko četvrtastog ili okruglog stola. Stolice sa krilima najviše odgovaraju klasičnom, prelaznom i savremenom stilu uređenja enterijera.
10. Barske trpezarijske stolice
Za razliku od prethodnih devet tipova trpezarijskih stolica, koje su mogu koristiti uz sve tipove trpezarijskih stolova standardne visine, barske stolice koriste se u kombinaciji sa kuhinjskim ostrvom, pultom ili šankom. Ako posedujete kuhinjsko ostrvo, koje koristite za pripremu hrane i za obedovanje, suštinski imate samo dve opcije: klasične barske stolice ili barske trpezarijske stolice. Razlika je u tome što se barske trpezarijske stolice ne rotiraju, nemaju stopu i podešavanje visine, kao klasične barske stolice, i definitivno su udobnije od barskih stolica. Sa druge strane, barske stolice zauzimaju manju površinu i omogućavaju da se više približite kuhinjskom ostrvu, a podešavanje visine i rotiranje takođe može biti zgodno.
Nadamo se da smo vam približili ponuda stolica za trpezariju i stolica koje su jednako sobne koliko i trpezarijske, a danas se nalaze u većini stanova sa open-floor planom. Ova podela obuhvatila je oko 85% stolica koje se mogu naći u prodavnicama, ali pomenimo za kraj i neke od tipova koje nismo obuhvatili:
- Tapacirane drvene stolice novijeg dizajna, koje se razlikuju od klasičnih stolica po nekoliko detalja;
- Minimalne drvene stolice od čistog drveta, koje nisu ručno prvljene i nemaju tapacirane delove;
- Windsor stolice, tip drvenih stolica vrlo starog dizajna, sa vertikalnim letvicama i polukružnim naslonom;
- Stolice za skrivenim nogama, bilo sa panelima ili spuštenom presvlakom, popularne u salama za proslave ali pogodne i za stan.
- Stolice-fotelje, tapacirane modele za zavaljenim naslonom i naslonima zaz ruke. Vrlo lepi modeli ali nisu vrlo pogodni za obroke.
Uživajte u izboru trpezarijskih stolica, i ne zaboravite da imate daleko veći broj mogućnosti ako posebno kupujete trpezarijski sto i stolice nego ako kupujete komplet. Sa estetskog stanovišta, kompleti nemaju posebnu prednost, sem što garantuju slaganje, ali budući da je ponuda stolica tako dobra sasvim smo sigurni da možete odabrati modele koji se slažu i kada odvojeno kupujete stolice i sto.